KING OF FIGHTERS 98 ULTIMATE MATCH – PS2

The King of Fighters ’98 Ultimate Match is a remake of The King of Fighters ’98 which includes all characters that were present up to The King of Fighters ’97. Additionally, new alternate versions of characters were added (such as EX Blue Mary and EX Yamazaki). New adjustments to stages (as well as new stages themselves) come along with adjustments to gameplay via re-balancing and new moves (such as Extra Mode now having a manual MAX Mode of its own and having a stock at full charge, thus no longer entering a MAX Mode automatically via this method).

A new and notable mode of play for this game is known as Ultimate Mode, where similar to the EX Grooves of Capcom vs. SNK 2, players are able to customize their gauge systems and the mechanics that go along with them, with it being able to select between Advanced or Extra (the gauge style, the method of dodging, and method of quick forward movement).

 

 

The Fighters ’98 Ultimate Match’in Kralı, The Fighters ’98’in Kralının Dövüşçülerine kadar olan tüm karakterleri içeren, The Fighters of the King’in remake’idir. Ayrıca, karakterlerin yeni alternatif sürümleri eklendi (EX Blue Mary ve EX Yamazaki gibi). Aşamalardaki yeni ayarlamalar (yeni aşamaların yanı sıra) yeniden denge kurma ve yeni hareketler (Ekstra Mod şimdi elle bir MAX Moduna sahip olan ve tam şarjlı bir stoka sahip olmak gibi) sayesinde oyunun ayarlamalarını beraberinde getiriyor Bu yöntemle otomatik olarak bir MAX Moduna girme).

Bu oyun için yeni ve dikkat çekici bir oyun şekli, Capcom-SNK 2’nin EX Grooves’sine benzer Ultimate Mode (Ultimate Modu) olarak bilinir; oyuncular, ölçme sistemlerini ve onlarla birlikte gelen mekaniği özelleştirebilirler; Gelişmiş veya Ekstra (ölçer stili, kaçma yöntemi ve hızlı ileri hareket yöntemi) arasında seçim yapmak için.

 

Dosya Boyutu : 3,09 Gb

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir